czwartek, 27 czerwca 2013

[podróże] EVS - O co chodzi? Jak aplikować?

Prowadząc swój kanał AMA - Chorwacja, zostałem wręcz zasypany pytaniami o EVS (European Voluntary   Service). Wychodząc na przeciw prośbom i pytaniom, publikuję dzisiaj krótki poradnik czym jest EVS (a czym nie jest), jak na niego skutecznie aplikować, w jaki sposób szukać organizacji i projektów. 





1. O co chodzi?

EVS czyli European Voluntary Service to Europejski Wolontariat, który umożliwia odbycie 2-9 miesięcznego wolontariatu w krajach będących częścią Unii Europejskiej lub też kandydujących do członkostwa. Jeśli masz pomiędzy 18-30 lat i jesteś gotowy na dłuższy pobyt za granicą nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować swoich sił i aplikować na projekt. EVS nie wymaga żadnego doświadczenia, znajomości języków ani określonego stopnia edukacji. Właśnie dlatego jest tak chętnie wybierany przez młodych ludzi - to doskonała możliwość poprawienia swoich umiejętności, nabycia nowych oraz poszerzenie swoich doświadczeń. Na własnym przykładzie zaświadczam, że wszystko powyższe się zgadza.. ;)

EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. 

2. Wybierz swój projekt

Po pierwsze - motywacja. Dlaczego chcesz aplikować? Poznać nowy kraj, nauczyć się języka, zrobić coś użytecznego, uciec przed swoją przeszłością, przeczekać trudny okres na rynku pracy, przeżyć przygodę? Warto wcześniej zastanowić się nad tą kwestią, gdyż zbyt szybkie podjęcie decyzji może być dosyć bolesne w przyszłości..

Załóżmy jednak, że zdecydowałeś się wyjechać na wolontariat. Co więcej, wiesz już nawet jaki kraj cię interesuje. Teraz musisz określić swoje zainteresowania, bo na tej podstawie wybierzesz projekt w którym będziesz uczestniczył. Jest to sprawa kluczowa bo jak wynika z powyższego opisu wolontariat trwa od 2 do 9 miesięcy, dlatego też trzeba wybierać rozsądnie żeby później nie żałować nietrafionego wyboru. 




Wszystkich aktywnych projektów można szukać w głównej bazie EVS - wyszukiwarka jest bardzo intuicyjna i umożliwia zawężenie poszukiwań do określonego kraju lub obszaru zainteresowań (edukacja, równość płci, kultura i sztuka, pomoc niepełnosprawnym itd itd). 
Przy nazwie każdego projektu znajduje się jego opis, rozwinięcie i szczegóły dotyczące miejsca. Znajdziesz tam również dane kontaktowe (najczęściej email) do osoby koordynującej projekt. Kolejnym krokiem jest wysłanie zapytania o miejsce lub od razu dokumentów aplikacyjnych.

3. Dokumenty aplikacyjne / jak aplikować

Wysyłając email z pytaniem o miejsce na interesującym cię projekcie warto wcześniej przygotować dokumenty aplikacyjne - CV oraz List Motywacyjny. Brzmi to jak aplikacja do normalnej pracy, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ideą aplikacji jest takie skonstruowanie CV oraz Listu z których wynika, że to właśnie Ty nadajesz się na projekt, na który aplikujesz. Kolejny banał.. Wobec tego.. Najlepiej pisać aplikacje pod określony projekt. Jeśli do głównych zadań wolontariusza ma należeć praca z dziećmi, trzeba wyciągnąć jak najwięcej swoich doświadczeń związanych z tą właśnie dziedziną. Nie musi to być staż pracy (chociaż oczywiście pomaga) - istotą jest wiarygodne umotywowanie swoich chęci. 
Myśl o sobie jako o części większego zespołu. Jakie cechy posiadasz ty, których może brakować innym uczestnikom? Wszyscy wiemy, że każdy jest przebojowy, energiczny i gotowy do pracy pod presją czasu, ale chodzi bardziej o pokaz swojej indywidualności. Napisz o swoich pasjach, dlaczego aplikujesz do TEGO właśnie kraju, wspomnij co nieco o kulturze, nie zapomnij napisać co chciałbyś robić PO projekcie i w jaki sposób EVS może ci w tym pomóc.

4. Host / Sending organization

Wysyłając dokumenty na interesujący cię projekt, nawiązujesz jednocześnie kontakt z tzn HOST organization. To instytucja, która w przyszłości będzie cię gościć, z którą będziesz współpracował i która będzie odpowiedzialna za pokrycie wszystkich kosztów związanych z EVSem - jedzeniem, zakwaterowaniem, transportem, miesięcznym kieszonkowym. Tak, tak, EVS to darmowa inicjatywa - nie musisz mieć swoich oszczędności by przetrwać za granicą. Wszystko finansowane jest z budżetu Organizacji Goszczącej, która z kolei otrzymuje dotacje z UE.
Wybór HO jest sprawą dosyć istotną. W końcu będziesz od nich zależny przez dłuższy okres czasu. Warto zatem zrobić krótkie rozeznanie w internecie - czy organizacja dobrze traktowała swoich poprzednich wolontariuszy, co udało im się osiągnąć (jest to wyznacznik tego co może czekać ciebie, a nie ma nic gorszego niż nudny wolontariat na którym nic się nie dzieje), jak wyglądają zasady przydzielania pieniędzy za jedzenie/miesięczne wydatki.



Kolejnym krokiem jest znalezienie Sending organization czyli Organizacji Wysyłającej. Instytucja ta pośredniczy pomiędzy tobą, a HO w załatwianiu wszystkich formalności. W skrócie: pierwszy krok - czyli znalezienie i aplikowanie na projekt - należy do ciebie, resztą zajmują się pracownicy Organizacji Wysyłającej. SO możesz znaleźć w taki sam sposób jak projekt, ale osobiście polecam rozejrzeć się za tego typu organizacjami w Twoim regionie/mieście. Najlepiej by była to organizacja z Polski, gdyż znaczenie ułatwia to komunikację. Aczkolwiek czasami HO sama proponuje swojego partnera w postaci SO. Jeszcze inna dosyć często spotykana sytuacja to taka kiedy pewne organizacje SO i HO współpracowały ze sobą regularnie w przeszłości, dzięki temu procedury odbywają się szybciej gdyż organizacje znają się i mają do siebie zaufanie. Tak też było w moim przypadku (o swoim EVS napiszę w niedalekiej przyszłości, cierpliwości.. ;))

5.  Oczekiwanie..

Dokumenty wysłane, aplikacja przyjęta, organizacja wysyłająca znaleziona i czuwająca nad twoimi sprawami.. To w zasadzie wszystko! W zasadzie, gdyż pozostaje ostatnia, czasami jednak najtrudniejsza kwestia - oczekiwanie na wyjazd. Niech nie zniechęci was kilkumiesięczny (!) czas przeznaczony na procedury.. Europejska biurokracja nie ma sobie równych dlatego też czas od przyjęcia aplikacji do finalnego wyjazdu można liczyć w długich miesiącach. Utrudnia to w pewien sposób planowanie swojego wyjazdu EVS, aczkolwiek na oficjalnej stronie Wolontariatu Europejskiego widnieje rozpiska deadline'ów - w ciągu roku jest ich 5 i to pod nie dostosowane są wszystkie procedury. 
Nie ma się jednak co załamywać, ten kilkumiesięczny okres to doskonała okazja na przygotowanie się do wyjazdu - poczytanie o miejscu swojego pobytu, kulturze, może nawet małym przygotowaniu językowym? Oczywiście na miejscu zostaniesz wprowadzony w swoje obowiązki. Ponad to w ciągu trwania twojego wolontariatu, weźmiesz udział w dwóch treningach, które przybliżą ci idee jakie stoją za projektami EVS. Na miejscu czeka cię też kurs języka, dlatego nie ma powodu do obaw.


Pytania

W niniejszym artykule starałem się w przystępny sposób przybliżyć całą procedurę aplikacji na EVS. W razie pytań - zostawiajcie komentarze, piszcie prywatne wiadomości, szukajcie kontaktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz