wtorek, 25 czerwca 2013

[alkohole] Chorwackie piwa (ranking + ceny)

Chorwacja - niestety ku rozczarowaniu wielu smakoszy - nie jest piwnym rajem. Tutejszy przemysł nie rozpieszcza piwoszy wieloma gatunkami, a istniejące marki nie uwodzą specjalnie smakiem i aromatem. Brzmi dosyć - nomen omen - gorzko, prawda?
Małym pocieszeniem i wyjątkiem mogą tu być piwa typu Radler, które - biorąc pod uwagę gorący klimat - występują w bogatej ofercie smaków. To już pewien europejski standard, że każda poważana marka ma swój odpowiednik w postaci piwa typu radler/piwa bezalkoholowego.

A oto rzeczony ranking:


San Servolo

Prawdziwa perła w niniejszym zestawieniu i jedyne lokalne piwo produkowane w północnej Istrii. Cechuje się (poza fantazyjną butelką) delikatnym, ale i intensywnym smakiem, niezbyt dużą ilością gazu i gęstą pianą, która długo się utrzymuje. Nie muszę chyba dodawać, że to ostateczny czynnik świadczący do dobrej (bądź złej) jakości każdego piwa. Jego cena nie jest mała, ale San Servolo jest tego warte.
Cena: ~25kn

Tomislav



Doskonałe ciemne piwo o bardzo intensywnym, gorzkim smaku. Jak to z ciemnymi bywa, jest dosyć mocne (7%) dlatego nie polecałbym go na upalne, chorwackie dni bo chociaż schłodzone smakuje wybornie to większa jego ilość w połączeniu ze słońcem może zrobić niezłe kuku... :) Gorzkość doskonale zabija pragnienie, a sam Tomislav dostępny jest w każdym zakątku kraju.
Cena: ~7kn





Favorit




Piwo rozlewane w Istrii (rzadko spotykane poza regionem) o nieco mętnej konsystencji i dość specyficznym smaku. Nie jest tak gorzkie jak większość chorwackich piwnych specjałów, ale też słodycz Istarsko nie wszystkim odpowiada. Pieni się tak sobie (czytaj: piana niezbyt długo się utrzymuje), ale nie przeszkadza to aż tak bardzo. Osobiście uważam je za całkiem dobre (po przywyknięciu do opisywanego posmaku).
Cena: ~6kn



Karlovačko



Dopiero na czwartym miejscu usytuowałem piwo będące dla wielu swoistym symbolem piwnej Chorwacji (drugim może być Ozujsko, zajmujące piąte miejsce w moim zestawieniu). Jest to dobre, ale niczym nie wyróżniające się, ogólnie dostępne piwo. Upatruję w nim odpowiednika naszych piw typu Żywiec lub Warka czyli dosyć tanie o umiarkowanym, neutralnym smaku, trafiające do najszerszego grona odbiorców. Schłodzone smakuje całkiem przyjemnie, ale nie ma mowy o szczególnych walorach smakowych.
Cena: ~5,50-6kn



Ožujsko




Jedno z najczęściej wybieranych piw przez Chorwatów. Bardzo popularne, a dla mnie osobiście przereklamowane. Dobrze sprawdza się jako piwo do posiłku, bo stanowi jego uzupełnienie, nie rozpraszając smaku. Ciekawostką, której wciąż nie mogę rozgryźć jest fakt, że Ozujsko cenione jest zwłaszcza przez Włochów, ktory raczą się nim w Chorwacji dosyć powszechnie. Dobry kompan na całodniowe plażowanie, schłodzone skutecznie gasi pragnienie. Cena: ~6kn



Poza wyżej wymienionymi na sklepowych półkach znajdziecie też piwa takie jak Sokol, Union, Laško, ale ich smak nie zachęcił mnie do ujęcia ich w niniejszym rankingu. Podsumowując należy napisać, że zasadniczą różnicą pomiędzy piwami polskimi, a chorwackimi jest goryczka. Polskie piwa są na ogół mocne i słodkie (nieco inaczej sprawa ma się z lokalnymi browarami), podczas gdy chorwackie wyroby cechuje wyraźna gorycz. Osobiście bardzo odpowiada mi taki charakter piwa. Problem polega na smaku, który w niemal wszystkich chorwackich piwach jest trochę bezbarwny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz